Rejestracja uchodźcy

Jesteś uchodźcą, jesteś uchodźczynią? Zobacz jak możemy Ci pomóc!

Witaj w Polsce! Weź udział w programie Refugees Welcome, zamieszkaj z Polakami, poza ośrodkiem dla cudzoziemców i poznawaj Polskę!

W programie Refugees Welcome pomagamy osobom w doświadczeniem uchodźstwa (oraz osobom czekającym na decyzję o nadaniu im ochrony międzynarodowej) wynająć tani pokój w Warszawie w domu Polek i Polaków. Zapewniamy też wsparcie wolontariusza lub wolontariuszki, która pomaga rozwiązywać drobne problemy dnia codziennego i odkrywać stolicę. W naszym Centrum Pomocy Cudzoziemcom oferujemy darmowe kursy języka polskiego, wsparcie mentorów i mentorek kulturowych, pomoc prawną i psychologiczną oraz wsparcie w poszukiwaniu pracy. Dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczną, w nauce i indywidualnym rozwoju. Organizujemy też regularne spotkania integracyjne dla wszystkich osób uczestniczących w programie, wolontariuszy i woloniatriuszek oraz gospodyń i gospodarzy.

Wszystko to robimy po to, aby ułatwić Ci zbudowanie nowego, dobrego życia w Polsce.

 

 Zasady programu Refugees Welcome

  • W programie Refugees Welcome mogą uczestniczyć osoby, którym przyznano w Polsce: status uchodźcy, azyl, ochronę uzupełniającą, ochronę czasową, zgodę na pobyt ze względów humanitarnych, zgodę na pobyt tolerowany lub czekające na decyzję o nadaniu im ochrony. 
  • W programie pomagamy wynająć pokój w domu polskiej rodziny w Warszawie lub w okolicach Warszawy.
  • Program jest przyjazny osobom LGBT+, nie zgadzamy się na dyskryminację kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu.
  • Osoba uczestnicząca w programie podpisuje umowę wynajmu pokoju z właścicielem/właścicielką mieszkania – gospodarzem/gospodynią. Umowa jest na czas określony – na 3, 6 lub 12 miesięcy. Każda ze stron może ją zakończyć przed terminem, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
  • Wynajem pokoju jest płatny. Kwota jest ustalana indywidualnie z gospodarzem. Często są to symboliczne opłaty. Zawsze staramy się znaleźć taką ofertę, która odpowiada Twoim możliwościom finansowym.
  • Minimalny czas, jaki potrzebujemy na znalezienie pokoju, to około 4 tygodni. Jeśli aktualnie nie mamy pasującego do Ciebie pokoju, może to potrwać dużo dłużej. Niestety, nie możemy zapewnić, że znajdziemy dla Ciebie pokój. Dlatego nie zaprzestawaj szukania mieszkania na własną rękę.
  • Każdej osobie uczestniczącej w programie zapewniamy wsparcie wolontariusza lub wolontariuszki, która pomaga rozwiązywać drobne problemy dnia codziennego i odkrywać stolicę.
  • Każdy osoba uczestnicząca w programie może bezpłatnie korzystać z profesjonalnej pomocy Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Oferujemy darmowe kursy języka polskiego, wsparcie mentorów i mentorek kulturowych, pomoc prawną i psychologiczną oraz w poszukiwaniu pracy. Dzieci dostają pomoc psychologiczną, w nauce i indywidualnym rozwoju.

 

Zgłoszenie do programu Refugees Welcome

W związku z brakiem dostępnych mieszkań i długą kolejką osób oczekujących na przyjęcie do programu, nie przyjmujemy obecnie zgłoszeń.

Przepraszamy za niedogodności. Formularz zostanie ponownie otwarty, gdy pojawi się więcej ofert mieszkaniowych.