Rejestracja pokoju

Wspaniale, że myślisz o udziale w naszym programie i udostępnieniu pokoju w swoim domu osobie z doświadczeniem uchodźczym! 

Wierzymy, że wspólny dach otwiera wiele drzwi.

Przystępując do programu Refugees Welcome jako gospodarz lub gospodyni, będziesz miał/miała możliwość współdzielenia domu/mieszkania z osobą z doświadczeniem uchodźczym – uczestnikiem/uczestniczką naszego programu. 

Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o naszym programie:

  • W programie Refugees Welcome pomagamy wynająć pokój w domu Polek i Polaków osobom z doświadczeniem uchodźczym (tym, które otrzymały już ochronę międzynarodową w Polsce bądź znajdują się w procedurze uchodźczej o jej przyznanie). Są to osoby pochodzące z różnych części świata i z różnych krajów (np. z Afganistanu, Iranu, Demokratycznej Republiki Konga czy Białorusi), w różnej sytuacji materialnej i życiowej. Z reguły są to osoby samotne (nie przyjmujemy do programu dużych rodzin, choć zdarza się, że uczestnikiem jest samodzielny rodzic z dzieckiem bądź para).
  • Program jest przyjazny osobom LGBT+, nie zgadzamy się na dyskryminację kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu
  • Program działa tylko na terenie Warszawy i jej okolic, ponieważ tylko tu jesteśmy w stanie udzielić jego uczestnikom/uczestniczkom niezbędnego, kompleksowego wsparcia w ramach Fundacji Ocalenie. Nie przyjmujemy do programu mieszkań z innych części Polski.
  • Po wypełnieniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą telefonicznie, aby porozmawiać krótko o programie. Następnie spotkamy się z Tobą i innymi domownikami osobiście, aby wyjaśnić, jak działa program i obejrzymy pokój, który masz do zaoferowania.
  • W kolejnym etapie zorganizujemy spotkania z Tobą i osobą z doświadczeniem uchodźczym, która chciałaby wynająć pokój. Pierwsze spotkanie odbędzie się na neutralnym gruncie, w siedzibie naszej Fundacji, a kolejne w Twoim domu. Jeśli obie strony potwierdzą chęć wspólnego mieszkania, pomożemy w przygotowaniu umowy najmu i zorganizujemy  przeprowadzkę.
  • Umowa zawierana jest bezpośrednio między Wami – rodziną goszczącą (pamiętaj, że musisz być uprawniony do wynajmu określonego pokoju – nie ma możliwości wynajmu bez zgody właściciela/właścicielki), a uczestnikiem/uczestniczką. Pierwsza umowa podpisywana jest zazwyczaj na 3 miesiące, a następnie przedłużona do 6 lub 12 miesięcy. To Wy, jako strony umowy, przy wsparciu osoby koordynującej program podejmiecie decyzję, czy chcecie kontynuować wspólne mieszkanie. Każda ze stron może zakończyć umowę przed terminem, z zachowaniem określonego w umowie okresu wypowiedzenia.
  • Wynajem pokoju jest zawsze płatny. Kwota jest ustalana indywidualnie. Minimalna kwota za miesięczny wynajem to 150 złotych, pokrywająca wysokość rachunków (woda, prąd, gaz, internet).
  • Uczestnikom/uczestniczkom programu zapewniamy profesjonalne wsparcie – bezpłatną pomoc Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Oferujemy miejsce na kursie języka polskiego, wsparcie mentorów i mentorek kulturowych, pomoc prawną i psychologiczną oraz konsultacje z doradczynią zawodową. Dodatkowo, udzielamy pomocy materialnej (w postaci bonów żywnościowych i zakupu miesięcznej karty miejskiej). Oferujemy pomoc wolontariuszy i wolontariuszek, którzy/które pomagają rozwiązywać drobne problemy dnia codziennego i odnaleźć się w nowym mieście. Dwa razy w miesiącu organizujemy również spotkania integracyjne, na które zapraszamy uczestników i uczestniczki, wolontariuszy i wolontariuszki oraz gospodarzy i gospodynie.
  • Rodzinom goszczącym w naszym programie zapewniamy stałe wsparcie merytoryczne, pomoc w rozwiązywaniu nieporozumień, a także warsztaty oraz grupowe superwizje, czyli spotkania z innymi gospodarzami i gospodyniami w celu podzielenia się swoim doświadczeniem. Zachęcamy również do udziału w spotkaniach integracyjnych (piknikach, wspólnych wyjściach).

Więcej informacji na temat działania programu znajdziesz w tutorialach przygotowanych przez ekspertów i ekspertki pracujące w Fundacji Ocalenie.

 

1. Podstawowe informacje o programie

Kim są osoby z doświadczeniem uchodźczym, które trafiają do Polski?

Dlaczego do programu zgłasza się tak wielu mężczyzn?

Co z punktu widzenia kulturowego jest najtrudniejsze dla uczestników programu?

3. Kwestie prawne

W przypadku pytań, prosimy o kontakt: [email protected]

 

Rejestracja pokoju w programie Refugees Welcome

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia spotkania, na którym opowiemy więcej o naszym programie.

Wypełnienie formularza nie oznacza przyjęcia do programu, a wstępne zainteresowanie udziałem w nim. 

    * Te pola są obowiązkowe

    Imię*:

    Nazwisko*:

    E-mail?*:

    Telefon*:

    W jakim języku/językach mówisz?*
    Wybierz wszystkie języki obce, którymi się porozumiewasz (większość uczestników i uczestniczek programu nie porozumiewa się w języku polskim).

    AngielskiArabskiFrancuskiHiszpańskiNiemieckiPolskiRosyjskiUkraińskiWłoskiTadżyckiPerskiInny język

    Inny język:

    Dzielnica Warszawy lub nazwa miejscowości pod Warszawą, w której znajduje się zgłaszany pokój*:

    Ile osób łącznie z Tobą mieszka w zgłaszanym przez Ciebie mieszkaniu lub domu?*

    Podaj proszę wiek każdego z domowników*:

    Jakiej opłaty oczekujesz za wynajem pokoju?*

    Proponowana wysokość opłaty za wynajem pokoju*:

    Od kiedy mógłbyś udostępnić pokój?*

    Na jak długo możesz wynająć pokój?*

    3 miesiące6 miesięcy12 miesięcy

    Czy w domu są zwierzęta? Jeśli tak, to jakie?*

    Czy do domu/mieszkania można dojechać komunikacją publiczną?*

    Czy masz doświadczenia mieszkania lub pracy z cudzoziemcami?

    Napisz parę słów o sobie i o domownikach:

    Dodatkowe pytania i uwagi: