O nas

Program Refugees Welcome jest programem Fundacji Ocalenie, która od 2000 r. wspiera osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w różnych obszarach życia. 

Idea programu jest prosta. Łączymy warszawiaków i warszawianki, którzy/które mają wolny pokój w swoim domu, z osobami z doświadczeniem uchodźczym, które go potrzebują. W ten sposób pomagamy znaleźć dach nad głową. 

Ale to nie wszystko – wspólny dach otwiera wiele drzwi! Umożliwia integrację, wzajemne poznanie i przełamywanie stereotypów. W Refugees Welcome tworzymy nową kulturę gościnności.

Uczestnikom/uczestniczkom programu zapewniamy profesjonalne wsparcie – bezpłatną pomoc Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Oferujemy miejsce na kursie języka polskiego, wsparcie mentorów i mentorek kulturowych, pomoc prawną i psychologiczną oraz konsultacje z doradczynią zawodową. Dodatkowo, udzielamy pomocy materialnej (w postaci bonów żywnościowych i zakupu miesięcznej karty miejskiej). Oferujemy pomoc wolontariuszy i wolontariuszek, którzy/które pomagają rozwiązywać drobne problemy dnia codziennego i odnaleźć się w nowym mieście. Dwa razy w miesiącu organizujemy również spotkania integracyjne, na które zapraszamy uczestników i uczestniczki, wolontariuszy i wolontariuszki oraz gospodarzy i gospodynie.

Rodzinom goszczącym w naszym programie zapewniamy stałe wsparcie merytoryczne, pomoc w rozwiązywaniu nieporozumień oraz warsztaty i grupowe superwizje, czyli spotkania z innymi gospodarzami i gospodyniami w celu podzielenia się swoim doświadczeniem. Zachęcamy również do udziału w spotkaniach integracyjnych (piknikach, wspólnych wyjściach).

Program działa tylko w Warszawie i jej okolicy, bo tylko tu Fundacja Ocalenie jest w stanie udzielić niezbędnego, kompleksowego wsparcia uczestnikom i uczestniczkom programu.

Program utrzymywany jest w całości z dochodu uzyskanego z dorocznej charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome oraz z darowizn osób indywidualnych.

Refugees Welcome to międzynarodowy ruch. Powstał jako oddolna inicjatywa w Niemczech w 2015 roku. Dziś działa w 11 krajach świata. Polsce od 2016 roku funkcjonuje w ramach Fundacji Ocalenie.

Więcej informacji na temat sieci Refugees Welcome znajdziesz na stronie internetowej: https://www.refugees-welcome.net/about-us/

 

ZOSTAŃ GOSPODARZEM

Wynajmij wolny pokój w swoim domu uchodźcy lub uchodźczyni i przekonaj się, że wspólny dach otwiera wiele drzwi.

ZOSTAŃ DARCZYŃCĄ

Wesprzyj działalność naszego programu – ważne jest każde, nawet najmniejsze wsparcie! 

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Masz trochę wolnego czasu i chcesz poświęcić go na pomaganie innym? Dołącz do grona naszych wolontariuszy i wolontariuszek!

 

Zobacz krótki filmik jak działa program

 

Posłuchaj rozmowy z gospodyniami i gospodarzami o ich doświadczeniach udziału w programie