O nas

Program Refugees Welcome jest programem Fundacji Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i repatriantom urządzić nowe życie w Polsce. W ramach programu łączymy uchodźców z Polakami, którzy chcą z nimi dzielić swój dom.

 

Idea jest prosta. Łączymy warszawiaków, którzy mają wolny pokój w swoim domu, z uchodźcami, którzy go potrzebują. W ten sposób pomagamy im znaleźć dach nad głową. Ale to nie wszystko! Wspólny dach otwiera wiele drzwi, umożliwia integrację, wzajemne poznanie i przełamywanie stereotypów. W Refugees Welcome tworzymy nową kulturę gościnności.

Uczestnicy programu otrzymują indywidualne wsparcie wolontariuszy (kumpli), którzy pomagają im odkrywać nowe miasto i rozwiązywać problemy dnia codziennego. Organizujemy też regularne spotkania integracyjne dla wszystkich uczestników programu: uchodźców, gospodarzy i wolontariuszy.

Profesjonalnego, darmowego wsparcia udziela uczestnikom Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie. Oferuje pomoc mentorów kulturowych, prawną, psychologiczną i w szukaniu pracy. Prowadzi też kursy języka polskiego. Dzieciom zapewnia pomoc psychologiczną, w nauce i indywidualnym rozwoju.

Program działa tylko w Warszawie i jej okolicy, bo tylko tu nasza Fundacja Ocalenie jest w stanie udzielić niezbędnego, kompleksowego wsparcia uczestnikom programu.

Program utrzymywany jest w całości z dochodu uzyskanego z dorocznej charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome oraz darowizn osób indywidualnych.

 

Refugees Welcome to międzynarodowy ruch. Powstał jako oddolna inicjatywa w Niemczech w 2015 roku. Dziś działa w 16 krajach świata. Dzięki niemu prawie 1200 uchodźców znalazło już nowy dom z lokalnymi mieszkańcami. W Polsce od 2016 roku funkcjonuje w ramach Fundacji Ocalenie.

 

ZOSTAŃ GOSPODARZEM

Wynajmij wolny pokój w swoim domu uchodźcy lub uchodźczyni i przekonaj się, że wspólny dach otwiera wiele drzwi.

ZOSTAŃ DARCZYŃCĄ

Wesprzyj działalność naszego programu – ważne jest każde, nawet najmniejsze wsparcie! 

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Masz trochę wolnego czasu i chcesz poświęcić go na pomaganie innym? Dołącz do grona naszych wolontariuszy i wolontariuszek!

 

Zobacz krótki filmik jak działa program

 

Posłuchaj rozmowy z gospodyniami i gospodarzami o ich doświadczeniach udziału w programie